Haber Sistemi

Sıkça Sorulan Sorular

 • Haber Sistemi'ne Giriş

  • Nasıl başlayacağım?

   1. Öncelikle Haber Sistemi'nden kullanmak istediğiniz servise karar vermelisiniz. Bunun için ayrıntılı servis karşılaştırma tablosunu inceleyebilirsiniz.

   2. Sitedeki iletişim formunda isminizi, iletişim bilgilerinizi, sitenizin adını, sitenizin domain'ini, faaliyet konusunu ve varsa bağlı olduğu kurum veya kuruluşları bize bildirin.

   3. Sitenizi çalışma koşullarına uygun bulduğumuzda size geri döneceğiz.

   4. Bu aşamada sizden sorumluluk sözleşmesini doldurup site sorumlusunun kimlik (ehliyet, nüfus cüzdanı vb.) belgesiyle beraber bize fakslamanızı ya da taranmış (scanner ile) halini epostalamanızı isteyeceğiz. Bu belgeyi imzalayan yetkilinin aynı zamanda sitenizin künyesinde de (Genel Müdür, Haber Müdürü ya da Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olarak) yeralması gerekmektedir. Sorumluluk sözleşmesini indirmek için tıklayın.

   5. Kurulum ücretini yatırdıktan sonra ödeme bildirimi yapmalısınız.

   6. Standard paketin hangi görsel arayüzünü kullanmak istediğinize karar vermelisiniz. Bunun için sitemizdeki ilgili sayfaya bakabilirsiniz.
       http://www.habersistemi.com/?leafs_id=11

   7. Sitenizin domain'inin sunucumuzda yayın yapabilmesi için domain'inize ait NS kayıtlarını aşağıdaki şekilde değiştirip ilgili işlemin yapılması için bize bilgi vermelisiniz.
       ns1.habersistemi.com
       ns2.habersistemi.com

   DNS kayıtlarınızı siz tutmak istiyorsanız domain'inizi size göndereceğimiz IP adresine yönlendirme yapmanız gerekecektir.

   8. Sistem açılışınız yapılacak ve e-posta adresinize kullanıcı bilgileriniz gönderilecektir.

   9. Bu aşamadan sonra haberlerinizi sisteme girmeye başlayabilirsiniz.

  • Domainle ilgili işlemler neler?

   Haber Sistemi'ni kullanmak için yayın yapacağınız bir domain'e sahip olmanız gerekmektedir.

   Domain ( alanadı ) sitenize ziyaretçilerinizin ulaşması için kullanılacak tanımlama ifadesidir. Örneğin Haber Sistemi sitesinin domain'i habersistemi.com'dur.

   Domain kullanmak için önce tescil işlemi yapmanız gerekmektedir. Tescil işlemi yapmamış iseniz bu işlemi sizin için yapabiliriz.

   Domain tescili tarafımızdan (com,net,org uzantıları için) yıllık 25TL, üç yıllık 50TL olarak yapılmaktadır.

   Domain'inizi kendiniz de tescil ettirebilir daha sonra Haber Sistemi'ne yönlendirebilirsiniz. Domain'inizi kendiniz tescil ettirmek istiyorsanız Sadece Hosting'den yıllık $7.99'a bu hizmeti satın alabilirsiniz.
         http://www.sadecehosting.com/alan-adi-domain.html

    

  • Mevcut sitemdeki haberleri Haber Sistemi'ne aktarıp yayına devam edebilir miyim?

   Olabilir, eğer eski sitenizin veritabanını XML, SQL, CSV formatlarından biriyle yedekleyebiliyorsanız bize gönderebilirsiniz. Yazılımcı arkadaşlarımız inceleme yaptıktan sonra Haber Sistemi'ne aktarılabileceğine karar verirlerse migrasyon (taşıma) işleminizi yapacağız ve eski haberleriniz yeni sisteminizde yayınlanabilecek.

   Migrasyon işlemi ücretlidir. Bu ücret incele yapıldıktan sonra size bildirilecek ve onay verirseniz işlem yapılacaktır.

 • Haber Sistemi'nde Çalışma

  • İçerik nasıl sağlanacak?

   Sitenizdeki tüm içeriğin (haber,yazı,resim,reklam vs) sağlanmasından siz sorumlu olursunuz.

   Bir diğer anlatımla; Haber Sistemi altyapısını kullanarak yapacağınız yayında yazar yazılarını, haberleri, görsel öğeleri (resim,video) siz sisteme girersiniz.

   Haber Sistemi, sizin sitenize gizli ya da açık reklam yerleştirmez.

   Haber Sistemi, size reklam geliri sağlamayı taahhüt etmez.
  • Aylık ödemelerimi nasıl yapacağım?

   Sisteme girmenizi takip eden her ayın 1'inde o ay içinde sitenizin harcadığı trafik yönetim panelinizdeki Maliyet Sayfası'na yansıyacaktır. Bu sayfa her gün saat 01:00'de güncellenir ve yaptığınız ödemeler de yine bu sayfaya yansır.

   Her 50TL'lik kullanımınızdan sonra sistem size ödeme tutatını ve son ödeme tarihini gösterecektir.

   Ay içinde oluşan tutar 250 TL'yi geçtiği takdirde ödemeniz muaccel olacaktır.

   Ödemelerinizi kredi kartı ile yapıyorsanız bildirmenize gerek yoktur. Gün içinde hesabınıza yansıyacaktır.

   Ödemelerinizi banka havalesi/EFT ile yapıyorsanız, ödeme bilgilerinizi ya da dekontu bildirmelisiniz. Bildiriminiz en geç 2 gün içinde hesabınıza yansıyacaktır.

  • Faturamı nasıl alacağım?

   Her 250 TL +KDV'lik ödeme diliminden sonra faturanız posta ile size gönderilecektir.

   Fatura açıklaması "Hosting Hizmeti" olarak görünecektir.

  • Aylık maliyetimi sistem nasıl hesaplıyor?

   Aylık maliyetiniz, harcadığınız trafik ile orantılı olarak hesaplanır. Dolayısıyla sadece harcadığız kadar ödeme yaparsınız.

   Maliyet hesaplama aracını kullanmak için tıklayın.


   Hesaplama kriterlerinde ya da birim fiyatlarımızda değişiklik olduğu takdirde bu değişiklik duyurulduktan 60 gün sonra maliyetlere yansıtılmaya başlayacaktır. Dolayısıyla hiçbir öngörülmeyen ek maliyetle karşılaşmayacaksınız.

  • Trafik nedir ve nasıl hesaplanıyor?

   Sitenizi ziyaret eden bir ziyaretçi sayfalarınızda dolaşırken bu sayfaların Haber Sistemi sunucusundan ziyaretçinin bilgisayarına ulaştırılması gerekir. Sayfalarınızda yeralan metinlerin, resimlerin taşınması sırasında aradaki hatta oluşan bilgi iletimine trafik denir.

   Sistem her gün saat 01:00'da sizin sitenizin o gün içinde gösterdiği tüm sayfaların ve resimlerin ne kadar trafik harcadığını hesaplayacak ve kaydecektir. Siz, bu değişmeleri, yönetim panelindeki Maliyet sayfasından günlük olarak takip edebilirsiniz.

  • Künye değişiklikleri neden önemlidir?

   Sitenizin künyesinde Genel Müdür, Haber Müdürü ya da Sorumlu Yazı İşleri Müdürü görevlerinden en az birinin bulunması ve bu kişiye ait Sorumluluk Sözleşme Belgesinin tarafımızda bir örneğinin olması gerekmektedir.

   Sorumluluk Sözleşme Belgesi'ni imzalayan yetkilinin künyeden çıkarılmaması, yetkilinin değişmesi durumunda ise Sorumluluk Sözleşme Belgesi'nin güncellenerek tarafımıza gönderilmesini gerekmektedir.

   Internet üzerinden yaptığınız yayın; gazete, dergi, radyo ya da televizyon araçlarıyla yapılan yayından farklı değildir. Yaptığınız bir haberden, yazdığınız bir yazıdan ya da bu içeriklerden herhangi birine yapılacak onaylanmış bir yorumdan dolayı yasal olarak sorumlu olursunuz.

   Herhangi bir yasal işlem durumunda siz ( içerik sağlayıcı sıfatıyla ) sorumlu olursunuz.

   Haber Sistemi ( yer sağlayıcı sıfatıyla ) içerikle ilgili sorumluluk kabul etmez.

 • Haber Sistemi'nden Çıkış

  • Haber Sistemi'ni kullanırken yaptığım haberler kaybolacak mı?

   Hayır, sistemden çıktığınız takdirde haber sistemindeki tüm kayıtlarınızı (haber, resim vb.) başka bir ortama taşıyabilirsiniz.

   Sistemde çalışmaya devam ederken de yönetim panelinizi kullanarak yedekleme yapabilirsiniz.

  • Ücretsiz sürümü kullanarak devam edebilir miyim?

   Evet, sistemde bulunan tüm bilgilerinizi ücretsiz sürüme aktarabilirsiniz.

   Bu şekilde sitenizi hiç bir bilgi kaybına uğramadan başka bir yere taşıyabilirsiniz.

   Bu olanağın sağlanmasının birinci amacı Haber Sistemi'ni kullanan kişilerin sistemden bağımsız olmasını sağlamaktır. Dolayısyla istediğiniz anda ayrılma ve bilgi kaybına uğramama güvenceniz vardır.

   İkinci amacı ise "Kullanım Koşulları ve Hukuki Durum" sözleşmesine uymayan kullanıcıların sistemden hızlıca uzaklaştırılmasını sağlamaktır. 

   Ücretsiz sürüm henüz yayınlanmamıştır.

  • Sistemden çıktığımda ücret iadesi yapılıyor mu?

   Evet, Haber Sistemi'nde ödemeler kullanımınıza bağlı hesaplandığından kullanmadığınız trafik ücreti çıkış işleminiz yapıldıktan üç gün sonra size iade edilir.

   Ancak kurulum ücretinin iadesi yoktur.

  • Çıktıktan sonra tekrar sisteme girmek istersem ne olur?

   Ayrılma işlemi gerçekleştikten sonra üç ay içinde sisteme geri dönmek isterseniz yeniden kurulum ücreti vermeden dönebilirsiniz.

   Bu süre zarfında sistemdeki tüm bilgileriniz de korunacaktır.

  • Haber Sistemi hesabımı devredebilir miyim?

   Evet. Başlangışta gönderdiğiniz Sorumluluk Sözleşme Belgesi'nin sitenin yeni yetkilisi adına yeniden gönderilmesiyle devir işlemi yapabilirsiniz.

   Bu işlem için ücret alınmamaktadır. Ancak Maliyet sayfasındaki hesap bakiyenizin sıfır olması gerekmektedir.

İletişim FormuHaber Sistemi © 2002 - 2018